facebook   instagram  twitter

Duyuru1

 • GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNVERSİTESİ’NİN YENİ ZELANDA’DA GERÇEKLEŞEN MENFUR OLAYA KARŞI ALDIĞI SENATO KARARI
       Yeni Zelanda’da iki camiye Cuma namazı sırasında ırkçı saldırıda 49 masum insan şehit edilmiştir. Camide ibadet eden masum insanlara yapılan bu tasarlanmış saldırı, batıdaki İslamofobi’nin geldiği noktayı göstermektedir. Batılı hükümetler buna sessiz kalmamalıdırlar. İbadetten başka hiçbir gayesi olmayan bu masum insanlara yapılan hunharca saldırıyı hangi akıl ve vicdan kabul edebilir?

       Müslüman ülke yöneticilerinin bu olayı unutturmaması ve batıda sinsice gelişen bu radikal damarı kurutmak için dünya kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir. Bu hususta şu ana kadar ülkemizin gösterdiği tepkiye eşdeğer bir tepkinin İslam ülkelerinden güçlü bir şekilde gelmemiş olması da bizi derinden üzmektedir.

       Bizlerin batı medyası ve iletişim araçlarını bilgilendirip diğer din merkezlerinin de bu noktada desteğini en güçlü şekilde almamız elzemdir.

       Yabancı ülkelerdeki Müslümanların; can, mal ve din emniyetlerini bu ülke yöneticilerinin sorumluluğundadır. Bu hususta caydırıcı bir adım atılmaz ise, eline otomatik silahı alan örgütlü caniler benzer facialara imza atabileceklerdir.

       Özü ve ilkeleri barış, sevgi ve merhamet üzerine kurulmuş olan ve insanlığın onurunu yücelten İslam dininin mensuplarına yapılan bu akıl almaz saldırı, vahşet ve katliam bütün akıl ve vicdan sahibi insanlarca en şiddetli şekilde tel’in edilmelidir.

        Diğer din mensuplarının da en üst düzeyde ortak bir akıl ve vicdanla bu katliamı tel’in etmelerini ve yanımızda yer almalarını beklemek en tabii hakkımızdır. Uluslararası misyonların ve eğitim organlarının da henüz ciddi ve güçlü bir tepkilerinin olmadığını da kaydetmek isteriz.

        Son olarak da biz Müslümanların İslamı tanıtmak, yanlış algıları düzeltmek, ortak aklı harekete geçirmek için bugüne kadar yaptığımızı sorgulamamız gerekmektedir. İslam ülkeleri ortak birimler kurup tüm dünyada İslamı tanıtma ve bağnaz anlayışı düzeltmek için gayret göstermeliler. Bu menfur olaydan sonra batı dünyası ve medyasının bu konuda kendilerini sorgulamasını ümit ediyorum.

       Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  Prof.Dr. M.Nihat HATİPOĞLU

  Rektör